Idealne tekstylia pościelowe. Jakie powinny być?
Tekstylia pościelowe to zestaw niezbędnych akcesoriów do zasłania łóżka przed snem, czyli prześcieradło, kołdra i poduszka. Terminem pościel zwyczajowo określana jest także bielizna tekstylna, do której zaliczamy poszwy na kołdrę i poszewki na poduszki. Prawidłowo dobrana pościel warunkuje zdrowy i komfortowy sen, a wszyscy wiemy, jak ważna jest odpowiednia jakość snu. Zdrowy sen odpowiada za regenerację organizmu, reguluje pracę ośrodkowego układu nerwowego, a także pozytywnie wpływa na pamięć i gospodarkę hormonalną. Zdrowy sen można sobie zagwarantować, przestrzegając zasad higieny snu oraz inwestując w idealną pościel. Czyli jaką?
Jaki element tekstyliów pościelowych zapewni komfortowy sen?
- Pościel dopasowana wymiarowo do wielkości łóżka.
Najważniejszym parametrem pościeli jest oczywiście jej rozmiar. Wymiary kołdry muszą odpowiadać wielkości łóżka. Za krótka lub zbyt wąska kołdra zdecydowanie obniży komfort snu, zwłaszcza jeśli korzystają z niej dwie osoby. Kołdra powinna być nieco szersza i dłuższa od szerokości i długości łóżka, aby po rozłożeniu lekko zwisała poza krawędzie mebla.
Standardowa pościel jednoosobowa ma wymiary 140×200 cm, a dwuosobowa 160×200 cm. Pościel do łóżka małżeńskiego to 200x220cm. Klasyczne poduszki mają wymiary 70×80 cm, a popularne „jaśki” 40×40 cm. - Poduszka zapobiegająca dolegliwościom kręgosłupa.
Powszechnie sądzi się, że to materac odpowiada za prawidłową postawę ciała w trakcie snu. To nie do końca prawda, ponieważ równie ważną funkcję w tym kontekście spełnia poduszka. Bardzo często ignorujemy parametry techniczne poduszki, a to błąd. Źle dobrana poduszka będzie przyczyniać się do pogłębiania wad kręgosłupa i bólów karku. Należy ją dopasować do masy ciała, pozycji zasypiania i osobistych preferencji. Głowa i szyja w trakcie leżenia na poduszce powinny pozostawać w jednej linii prostej. Warto zwrócić uwagę na poduszki z pianki termoplastycznej, które posiadają pamięć kształtu i dostosowują się do budowy anatomicznej użytkownika. - Wypełnienie pościeli naturalne lub sztuczne.
Kołdry i poduszki mogą posiadać wypełnienie naturalne, a najpopularniejszy jego rodzaj to puch lub pierze. To pościel o dobrych właściwościach izolacyjnych i cyrkulacyjnych, ale uwaga – może uczulać. Pościel z pierza lub puchu nie nadaje się dla alergików. Współcześnie częściej wykorzystuje się pościel ze wsadem syntetycznym, który zazwyczaj występuje w postaci włókien/granulek silikonowych lub poliestrowych. Taka pościel jest antystatyczna i idealnie nadaje się dla alergików. Oferowane przez nas kołdry antyalergiczne posiadają wypełnienie z silikonowanych włókien poliestrowych o gramaturze 220g/m2 i poszycie 100% mikrofibry. - Klasa termiczna kołder dopasowana do pory roku.
Idealna kołdra powinna zapewniać optymalny komfort termiczny. Latem nie możemy się pod nią pocić, a zimą musi nam być ciepło. Warto zwrócić uwagę na klasę sezonową kołder (letnia, zimowa, całoroczna) oraz klasę termiczną w skali TOG. Na rynku możemy wybierać spośród kołder ultralekkich, lekkich, ciepłych i bardzo ciepłych. Zgodnie ze skalą TOG, kołdry ultralekkie mają wartość właściwości cieplnych na poziomie 3 TOG, a kołdry bardzo ciepłe na poziomie 16.5 TOG. W Polsce często stosowana jest także sześciostopniowa skala ciepła. Uniwersalna kołdra całoroczna w skali liczbowej ma wartość cieplną 3-4 lub w skali TOG 7.5-9. - Poszwa na pościel z odpowiedniego materiału.
Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej poszwy i poszewek na kołdrę i poduszki, ponieważ to właśnie one będą bezpośrednio stykać się z naszym ciałem. Najpopularniejszym wyborem są poszewki bawełniane z naturalnych włókien, które utrzymują prawidłową cyrkulację powietrza, odprowadzają wilgoć i nie wywołują alergii. W naszym sklepie Marbetline oferujemy także pościel z innych tkanin bawełnianych – pościel z satyny bawełnianej, która prezentuje się wyjątkowo elegancko. Praktyczna pościel z kory, której nie trzeba prasować lub pościel flanelowa, która podnosi komfort termiczny. Uważajmy na pościel poliestrową – to rozwiązanie najtańsze, ale niesprzyjające naszemu zdrowiu i bezpiecznemu odpoczynkowi. Poszwy i poszewki z poliestru są słabo oddychające i nie chłoną wilgoci. Pościel z mikrofibry i polycottonu jest ostatnio bardzo popularna na zachodzie europy i coraz częściej można ją znaleźć na półkach naszych rodzimych sklepów, zwłaszcza dużych sieci handlowych. Aby zrozumieć dlaczego kupowanie takiej pościeli nie jest wyborem słusznym postaramy się szczegółowo rozwinąć temat w osobnym wpisie. Nasza propozycja na odpowiedni i zdrowy zestaw pościeli to przede wszystkim na lato i wiosnę bawełna, satyna i kora, a na jesień i zimę ciepła flanela. Zwróćmy też uwagę, czy poszewki posiadają funkcjonalne zapięcie na zamek błyskawiczny i szwy zabezpieczone laminatem przed rozrywaniem. - Pościel użytkowana w dobrym stanie higienicznym.
Na koniec pamiętajmy, że gwarancją zdrowego snu będzie tylko czysta pościel. Podstawowym błędem użytkowników w tej kwestii jest pranie tylko poszewek. Samą pościel również należy utrzymywać w higienicznym stanie, ponieważ w innym wypadku będą się na niej gromadzić grzyby, roztocza i kurz. Mikroorganizmy mogą wywoływać reakcje alergiczne, a nawet infekcje płuc. Poduszki należy regularnie wietrzyć – najlepiej w chłodne, suche i mroźne dni. W minusowej temperaturze roztocza giną, a już przy -15°C przestają się rozmnażać. Poduszki i kołdry można również prać, przestrzegając zaleceń producenta. Najpopularniejsze obecnie poduszki i kołdry ze sztucznym wypełnieniem pierzemy w temperaturze 40-60°C, ale znajdą się również takie które można prać w 95°C. Kołdry antyalergiczne także można prać w pralce do temperatury 60°C. Należy jedynie pamiętać, aby ich nie prasować i nie czyścić chemiczne oraz pozostawić do wyschnięcia w pozycji poziomej.